ЧЕРВОНОАРМІЙЩИНА ЛІТЕРАТУРНА
Невід'ємною частиною історії нашого району є творчість наших земляків тих авторів окремих книг, мемуарів, які перебували в різний час на Червоноармійській землі.
Серед тих, хто так чи інакше пов'язаний з нашим краєм, є і відомі поети та письменники, і такі, що зробили лише перші кроки в літературі. Дехто з авторів книг перебував на території району в роки Великої Вітчизняної війни. Вони в своїх мемуарах, наукових дослідженнях описали події того часу, зокрема, ті, що відбувалися на території нашого району.
Бородулін Святослав Іванович, прозаїк, народився 12 липня 1927 року в Червоноармійську. Навчався в Червоноармійській середній школі, учасник партизанського руху на Україні. Закінчив Вищу партійну школу при ЦК Компартії України. Автор кількох книг, зокрема, таких як: «Серця повинні палати» (1962 рік), «Гнівний князь Багон» (1990 рік) та інших. Його перу належить близько ста прозових та віршованих гуморесок.
Бурлакова (Кривизюк) Тамара Петрівна, народилася в селі Сколобів.
Там розпочинала свою трудову біографію. Потім співала в хорі імені Григорія Вірьовки, Черкаському народному хорі, ансамблі «Сузір'я». Автор багатьох віршів, нарисів про наш край, Україну.
Герасимчук Володимир Макарович, народився 14 березня 1935 року в селі Кікова Новоград-Волинського району. Закінчив Київський педінститут. Працював у школах нашого району, нині кандидат педагогічних наук, професор Волинського університет, автор книг «Уроки географії в 5 класі по темі "Літосфера" (1984 рік), «Методика викладання географії Української РСР» (1989 рік), «Фізична географія України» (1993 рік), «Моя Голгофа» (1996 рік) та багатьох інших книг і наукових праць.
Діамант Гірш Якович, поет, народився в селі Великий Луг у селянській родині в 1911 році. Закінчив у 1933 році Київський педінститут, служив у лавах Червоної Армії. Загинув у бою з фашистами у 1941 році на Львівщині. Писав єврейською мовою. Автор книг «Пісні» (1936 рік), «Поезія» (1959 рік), «Правдива пісня» (1966 рік). Дві останні видані після смерті. Його поезії перекладені на українську та інші мови.
Живагін Ігор Федорович, поет. Народився на Уралі, в Свердловській області. Дитячі й шкільні роки провів на Північному Кавказі, служив у Радянській Армії. Закінчив філологічний факультет Житомирського педагогічного інституту імені І. Франка. Працював у нашому районі вчителем, директором школи. Автор збірок поезій «Осенний поцелуй», «Во имя любви», «Глазами блаженной души».
Зарубін Іван Іванович, прозаїк. Народився в 1922 році в селі Мочалово Калузької області. Закінчив школу пілотів у Таганрозі. Учасник Великої Вітчизняної війни, воював у складі авіаційного полку, який у 1941 році обороняв наш район.
Збираючи матеріали про дії 5-ї армії, приїздив у наш район, мешкав в Очеретянці. Автор книги «Командарм М.І. Потапов» (1980 рік).
Іващенко Олена Микитівна, народилася 11 грудня 1929 року в селі Дібровка Черкаської області. Професор кафедри історії і політології Житомирського педінституту імені І. Франка. Неодноразово бувала в нашому районі, виступала з лекціями. Автор книг «Історія міст і сіл УРСР. Житомирська область» (1973 рік), «Житомиру XI століть» (1983 рік), «Нариси історії Житомирської обласної комсомольської організації» (1986 рік), «Пам'ятники і пам'ятні місця Великої Вітчизняної війни на Червоноармійщині» (1994 рік) та багатьох інших.
Калядін Іван Семенович, генерал-майор. У роки Великої Вітчизняної війни воював на території Червоноармійщини. Був військовим комісаром 19-го механізованого корпусу. Автор книги «За кожну п'ядь землі» (1983 рік), де описує бойові дії корпусу на території району та області.
Катуков Михайло Юхимович (1890 - 1976 рр.), маршал бронетанкових військ, двічі Герой Радянського Союзу. В 1941 році служив у 5-й армії, яка боронила наш край від німецько-фашистських загарбників. Штаб підрозділу М.Ю. Катукова стояв у Теньківці. Він автор книги «На острие главного удара».
Кончак Ернст Карлович, письменник. Народився 28 вересня 1903 року в селі Івановичах в сім'ї німецького мірошника-колоніста. Бабусею Ернеста була правнучка німецького композитора Йоганна-Себастьяна Баха. Е. Кончак автор книг «На роздоріжжі», «Щастя завойовується», «Вогненні степи», «Незабутні зустрічі», «На клубній сцені» та інших. Помер письменник у 1979 році.
Костриця Микола Юхимович, кандидат географічних наук, доцент Інституту післядипломної педагогічної освіти, президент Товариства дослідників Волині. Народився 20 вересня 1942 року в селі Станишівці Житомирського району. Одна з гілок його родоводу веде в село Чернявку нашого району. Автор кількох десятків книг. Серед них: «Щоб у серці жила Вітчизна» (1987), «Географія Житомирщини» (1993), «Рідний край» (1994), «У просторі й часі» (1995).
Куликов Віктор Георгійович, Маршал Радянського Союзу. В 1941 році у званні лейтенанта воював на території нашого району. Автор книги «Війна очима лейтенанта і маршала». В книзі згадуються населені пункти нашого району. Автор висловлює подяку жителям Червоноармійщини, які встановили пам'ятник воїнам 5-ї армії біля Андріївки.
Кучер Василь Степанович, письменник. Народився 20 липня 1911 року в селі Любимівка Андрушівського району. Неодноразово бував у Червоноармійську та Очеретянці. Дружив з колишнім головою колгоспу І.Л. Ткачуком. Автор більш як трьох десятків книг, серед яких «Чорноморці» (1948), «Устим Кармелюк» (1940), «Прощай, море» (1957), «Трудна любов» (1960). Помер у 1967 році.
Малигін Костянтин Олексійович, генерал-майор, Герой Радянського Союзу. В роки Великої Вітчизняної війни був начальником штабу 41-ї танкової дивізії, яка в складі військ 5-ї армії вела бої на території району, автор книги «В центрі бойового порядку», в якій описані бойові епізоди дій воїнів 5-ї армії біля Соколова.
Перм'як (Пєрм'яков) Олександр Іванович (1913 -1941), поет. Народився в селі Янтиково Чуваської АРСР. Закінчив Чебоксарський педагогічний технікум. Вчителював, служив в армії, воював на території нашого краю, загинув у серпні 1941 року. Місце загибелі і поховання не відомі. Автор багатьох віршів про Полісся, його природу, людей, про дружбу народів.
Петров Василь Степанович, генерал-майор. Народився 22 червня 1922 року у Тамбові. Герой Радянського Союзу. В роки Великої Вітчизняної війни вів бойові дії на території нашого району в складі 5-ї армії, був командиром артилерійського взводу. Автор книги «Минуле з нами», де описані бойові дії взводу В.С. Петрова на території нашого краю, зокрема, біля Червоноармійська.
Пишнюк Тетяна Володимирівна, народилася в Івановичах 24 серпня 1962 року. Працювала у відділі культури, вчителькою Червоноармійської середньої школи. Автор збірок поезій «Поволі вмирає ніч» (1993 рік).Рихлюк Олександр Анатолійович (1958 -1992), поет. Народився 2 січня 1958 року. Закінчив Житомирську середню школу №20, Літературний інститут імені Горького (1981 рік). Працював кореспондентом багатьох газет, зокрема червоноармійської «Вісті», в Житомирському телерадіокомітеті, газеті «Народний лікар України», учасник 7-ї Всесоюзної наради молодих літераторів (1980 рік). Автор збірок «Серце живого променя» (1984 рік), «Обвуглені літописи руїн» (1991 рік).
Тарасюк Петро Миколайович, народився в селі Юлянівка Червоноармійського району. Закінчив технікум землевпорядкування. Житомирський педагогічний інститут. Служив у Радянській Армії, вчителював у сільських школах області, працював інженером у проектному інституті, кореспондентом у різних газетах, зокрема, спецкором «Молодіжної газети». У 1993 році закінчив заочний факультет фотожурналістики. Автор книги нарисів «Ретуш кров'ю» (1994 рік).
Чубинський Павло Платонович (1839 - 1884), письменник, поет, етнограф. Народився в місті Борисполі Київської області. В 1869 - 1870 роках брав участь в експедиції з вивчення України. Видав сім томів матеріалів цієї експедиції. В третьому томі вміщено календар народних звичаїв та обрядів. Так, П. Чубинський згадує про відвідини нашого району, зокрема, села Курного, де він записав один із обрядів. П. Чубинський - автор нинішнього гімну України «Ще не вмерла Україна».
Шевченко Тарас Григорович, видатний український поет. З метою зібрання легенд, переказів, стародавніх актів, розповідей про кургани, історичні пам'ятники в 1846 році був відряджений Київським генерал-губернатором Д.Г. Бібіковим у Київську, Подільську та Волинську губернії. На початку жовтня того ж року проїжджав по маршруту Житомир - Новоград-Волинський. У подорожньому листі значилися проміжні поштові станції Пулини та Соколів. У кінці жовтня 1846 року Т.Г. Шевченко тим же шляхом повертався до Києва. Отже, відомий поет був у нашому районі двічі.
Шинкарук Володимир Федорович, викладач Житомирського педагогічного інституту імені І. Франка. Зібрав унікальні дані та уклав бібліографічний довідник «Літературна Житомирщина» (1993). В довіднику розділ, присвячений Червоноармійському району, де вміщено довідковий матеріал про представників літератури, життя яких у тій чи іншій мірі пов'язане з нашим краєм.
Шмалюк Анатолій Миколайович, народився в 1957 році в Червоноармійську. Закінчив місцеву школу, військове училище, служив на Закавказзі, Далекому Сході, Україні. Автор книг «Поліський наспів» (1995), «Протистояння» (1995), «Полісянка» (1996), «Любов та біль» (1996), «Розовый закат» (1997), «Белые туманы» (1997).