ГЕОГАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ РАЙОНУ
Червоноармійський район розташований майже в центрі Житомирської області. Напередодні Великої Вітчизняної війни він межував на сході з Черняхівським, на північному сході - з Володарсько-Волинським, на півночі - з Барашівським, на північному заході - з Новоград-Волинським, на заході - з Довбиським, на південному заході - з Дзержинським, на півдні - з Житомирським районами. Належав до зони Житомирського Полісся і займав територію 0,6 тисячі кв. км. Тут на переважаючих піщаних та дерново-підзолистих супіщаних ґрунтах розкинулися колгоспні поля і шуміли сосново-дубові та соснові ліси. В надрах його землі залягали поклади торфу, каоліну. Та головним багатством Червоноармійщини були талановиті й працьовиті люди.
Напередодні війни в районі міст не було, все населення, (а переважали тут українці), мешкало в селах. Крім них, цілими селами проживали німці (Фрайнвальд - нині Слобідка, Вольвахівка - нині Підлісне, В'язовець, Буряківка, Пулино-Гута, Стара Олександрівна); поляки жили в селах Бабичівка, Яблоне - нині Зелена Діброва; а також євреї, росіяни.
Червоноармійський район (до 1935 року носив назву Пулинський) був утворений у 1923 році, до складу Житомирської області увійшов 22 вересня 1937 року. В ньому нараховувалось 47 населених пунктів, які підпорядковувалися 30 сільським Радам. У 1941 році до складу району не входили Зеленополянська (Гринтальська) і Радецько-Болярська сільські Ради, які належали Барашівському району, а також Новозаводська, Старомайданська, Білківська, Тартачівська. Шереметівська, які входили до складу Довбиського району.